Ostatnio bardzo popularne stało się połączenie kuchni z pokojem. Najczęściej na rozwiązanie takie decydują się właściciele mieszkań, które są zbyt małe, by wydzielić w nim funkcjonalną kuchnię. Przed zabraniem się za urządzanie aneksu kuchennego, warto dowiedzieć się, jak najlepiej to zrobić.
Połączenie kuchni z salonem daje wrażenie przestronności, zarazem jednak częściowo odbiera tym dwóm pomieszczeniom indywidualny charakter. Oddzielić wizualnie dwa połączone ze sobą pomieszczenia możemy poprzez zastosowanie dwóch różnych kolorów farby na ścianach. Trzeba to jednak zrobić z rozmysłem. Z jeden strony kolory te nie mogą być takie same lub bardzo podobne, z drugiej – wybór dwóch barw gryzących się ze sobą też nie będzie dobry.
Pomiędzy kuchnią a salonem możemy ustawić duży mebel, np. regał. Jedna jego strona, ta przednia z półkami będzie miejscem, gdzie umieścimy różne przedmioty, które chcemy wyeksponować. Druga strona będzie natomiast pełnić funkcję ściany, na której można np. zawiesić prace naszych dzieci czy ciekawe zdjęcia i ilustracje. Stronę z półkami najlepiej odwrócić w kierunku kuchni. Tuż za tyłem regału, czyli w części salonowej, ustawmy sofę. Będzie ona go częściowo podtrzymywać, a wybrana przez nas grafika, którą umieściliśmy z tyłu szafki znajdzie się tuż nad sofą. Od strony salonu, przed sofą lub kanapą ustawmy mały ławostół bądź ławę. Od strony kuchennej natomiast, czyli od frontu regału, umieśćmy stół kuchenny.
Można dopasowywać kolory różnych elementów znajdujących się w salonie i kuchni. Przykładowo dopasujmy kolor obicia naszej sofy do barw kuchennego obrusa, wazonu, akcesoriów kuchennych czy donic umieszczonych na parapecie okna w kuchni.
Zamiast ustawienia pomiędzy częścią kuchenną a pokojową regału możemy rozważyć umieszczenie tam tzw. wyspy kuchennej. Mebel ten to, najprościej pisząc, duża wolnostojąca szafka, do której dostęp możemy mieć ze wszystkich stron. Tym samym nie posiada ona połączenia z ciągiem zabudowy kuchennej znajdującym się pod ścianą. Przyrządzając posiłek na blacie takiej wyspy możemy mieć przez cały czas na oku innych domowników przebywających w salonie. Szczególnie przydatne jest to w przypadku posiadania małych dzieci. Regał opisywany wyżej nie dałby nam takiej możliwości.
Warto pomyśleć też o tym, czy podłoga w obu częściach pomieszczenia ma być jednakowa, czy też nie. Można np. położyć w obu pomieszczeniach jednakową posadzkę, ale część salonową wyróżnić dobierając odpowiedni dywan. To tylko kilka rad, które mogą pomóc przy urządzaniu salonu z częścią kuchenną. Jak wiadomo, wiele też będzie zależeć od naszych możliwości finansowych oraz gustu.