Obecność baldachimu nadaje sypialni romantycznego klimatu, dlatego też marzy o nim niejedna pani domu. Czy poza niezaprzeczalnymi walorami wizualnymi zyskamy coś jeszcze decydując się na to rozwiązanie?
To, jak będzie się sprawdzał baldachim, w dużej mierze zależy od tkaniny, która została użyta do jego produkcji. Jeśli wybierzesz taki, który jest wykonany z lekkiego i przewiewnego materiału, ochroni cię przed atakiem komarów i innych insektów, ale jednocześnie przepływ powietrza nie zostanie zakłócony. Jak widać więc, podstawową zaletą baldachimu, poza jego wyglądem, jest to, że pełni on funkcję moskitiery nad łóżkiem.
Baldachim będzie także stanowić barierę odgradzającą cię od pozostałych stref w pokoju. W osobnej sypialni nie jest to być może aż tak istotne, ponieważ całe pomieszczenie będzie dla ciebie oazą spokoju i intymności. Inaczej sytuacja przedstawia się wówczas gdy mieszkanie jest małe i pomieszczenie pełni zarówno funkcje sypialni, jak i pokoju dziennego. Dzięki posiadaniu baldachimu zyskasz choć trochę intymności i prywatności, szczególnie gdy pokój dzielisz dodatkowo ze swoim dzieckiem.
Jak już było wspomniane wcześniej, raczej nie wybieraj baldachimów z ciężkiego materiału rodem z królewskiej alkowy sprzed kilku stuleci. Może się bowiem okazać, że po jego zaciągnięciu poczujesz się przytłoczony, a latem będzie ci duszno. Owszem, ciężki materiał stanowić będzie szczelniejszą barierę, ale o wiele lepiej wybrać półprzezroczystą, przewiewną tkaninę. Pamiętaj też o tym, że okazałe, ciężkie baldachimy niezbyt dobrze prezentują się w niewielkich pokojach. Zatem jeśli czeka cię umeblowanie małego pokoju, raczej zrezygnuj z łóżka z baldachimem.