Urządzenie sypialni na poddaszu to nie lada wyzwanie. Dla wielu osób to sprawa dość problematyczna. Skosy charakteryzujące wnętrza na poddaszu mają bowiem sporo wad, ale także i zalet. Jeśli chodzi o te złe strony, to przede wszystkim zmniejszają kubaturę wnętrza, czyli przestrzeń. Ograniczają też możliwości aranżacji i doboru mebli. Mimo to sypialnia na poddaszu może być bardziej przytulna niż w tradycyjnym wnętrzu ze zwykłymi ścianami. Zwykle takie sypialnie są bardzo ciche i zapewniają komfortowy relaks.
Aby odpowiednio urządzić sypialnię na poddaszu, warto znać kilka wskazówek. Wiele osób próbuje na siłę zagospodarować miejsca mało dostępne, czyli pod skosami. Dość dużym błędem jest wstawianie tam łóżka. Rzeczywiście, pozwoli to na zaoszczędzenie trochę miejsca. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt wygodne. Raczej mało która osoba chciałaby wstać rano z guzem na głowie. Łatwo się przecież zapomnieć przy podnoszeniu. Dlatego łóżko najlepiej byłoby ustawić w miejscu, gdzie ściany mają standardową wysokość. Warto zwrócić uwagę na swobodny dostęp z dwóch stron, o ile sypialnia jest dla dwóch osób. Ciekawym rozwiązaniem na poddaszach jest łóżko „azjatyckie”, czyli obniżone. Takie łóżka są czasem nawet o 20 cm niższe od tradycyjnych. Ich minusem jest to, że nie posiadają pojemników na pościel.
Urządzając sypialnię na poddaszu, trzeba raczej zrezygnować z dużych i masywnych mebli. Tu najlepiej sprawdzają się szafy na wymiar. Pozwolą one na zagospodarowanie trudno dostępnych miejsc, a będą jednocześnie bardzo praktyczne. Jeżeli nie mamy potrzeby posiadania szafy w sypialni, możemy wybrać jedynie niewielką komodę i szafki nocne.
Zdarza się często, że sypialnie na poddaszu są niewielkich rozmiarów lub są słabo oświetlone. Jak powiększyć i rozświetlić takie wnętrze? Przede wszystkim postawmy na kolory i faktury. Jeśli lubimy drewno, wybierzmy takie w naturalnym, jasnym, złocistym odcieniu, np. dąb, buk, sosna. Ściany pomalujmy na jasne kolory. Możemy także położyć tapetę z jakimś błyszczącym, ale delikatnym wzorem. Nie bójmy się również luster. One sprawdzają się w każdym wnętrzu, skutecznie je powiększając. Warto także dobrze zaprojektować oświetlenie. Do głównego źródła światła, zwykle na suficie, dodajmy oświetlenie punktowe. Możemy je wykorzystać na wezgłowiu łóżka czy w postaci kinkietów na ścianach.
Dobrze zaprojektowana sypialnia na poddaszu może być bardzo przytulna i przyjemna. Trzymając się kilku podstawowych zasad, można z niej stworzyć naprawdę komfortowe wnętrze.